Główne menu

LogowanieLogowanie

Strona główna Aktualności Akcja Labirynt
Akcja Labirynt PDF Drukuj
Sekcja Aktualności
Wpisany przez admin   
wtorek, 08 maja 2012 20:13

Nauczyciele muzyki zostali porwani w ramach Akcji Labirynt

Blisko 150 nauczycieli-entuzjastów uczenia muzyki spotkało się 8 maja na warsztatach organizowanych przez Fundację „Muzyka jest dla wszystkich" w ramach Akcji Labirynt 2012 w siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia w Warszawie.

To było spotkanie entuzjazmu, wiedzy, pasji i wzajemnych inspiracji. Uczestnicy zostali porwani do kreatywnej pracy, a w roli „porywaczy" wystąpili znani muzycy i animatorzy: Krzysztof Knittel, Ewa Jakubowska i Justyna Sobczyk.

Oprócz omówienia Akcji Labirynt (www.akcjalabirynt.pl) w części seminaryjnej zaprezentowano portal „Muzykoteka szkolna" (Bogusława Stachurska z Narodowego Instytutu Audiowizualnego), a zestawienie zadań nauczycieli muzyki na wszystkich etapach kształcenia w świetle reformy MEN z 2009 roku przedstawiła Monika Gromek. W spotkaniu wzięli również udział studenci kierunków pedagogicznych, muzykologii i animacji kultury z warszawskich uczelni.

Prawdziwy entuzjazm wywołały trzy symultaniczne warsztaty przygotowane przez Fundację. W związku z nadzwyczajną frekwencją uczestniczono w nich czynnie lub w roli obserwatora.
Muzykowanie to fraszka - o śpiewaniu i graniu ad hoc to tytuł niezwykle energetycznego, intensywnego i inspirującego warsztatu Ewy Jakubowskiej - wiceprezes Stowarzyszenia Pedagogów i Miłośników Rytmiki.
• Ogromne zainteresowanie wzbudziły także ćwiczenia instrumentalne i wokalne bez konieczności znajomości nut i umiejętności grania na instrumentach, przygotowane przez wybitnego kompozytora Krzysztofa Knittla. Nauczyciele co prawda otrzymali krótki opis zawartości jego warsztatu pt. Jak uruchomić wyobraźnię i obudzić wrażliwość na dźwięk, jednak większość z nich domagała się pełnych materiałów, najlepiej dostępnych on-line. Niewątpliwie są one dziś bardzo potrzebne.
• Szczególny zachwyt wzbudził także warsztat Teatr jako zabawa. O możliwościach i sposobach angażowania uczniów w proces twórczego działania, poprowadzony przez Justynę Sobczyk, pedagoga teatru z Instytutu Teatralnego im. Raszewskiego.

Nauczyciele domagali się częstszego organizowania takich szkoleń, czemu dali wyraz w ponad 100 ankietach ewaluacyjnych. Fundacja i jej partnerzy zmotywowani powodzeniem warsztatów zrealizują wkrótce cykl podobnych szkoleń na Mazowszu. Mamy nadzieję, że rozwijając muzykalność nauczycieli i uczniów przyczyniamy się do budowy kapitału kreatywnego naszego regionu.
Współorganizatorem warsztatów byli: Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Narodowy Instytut Audiowizualny oraz otwarta na edukację i animację muzyczną Orkiestra Sinfonia Varsovia. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawy.

 

Przedruk ze strony:

http://www.akcjalabirynt.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=113&Itemid=98

Poprawiony: niedziela, 17 maja 2015 16:01
 
Copyright © 2020 Stowarzyszenie Pedagogów i Miłośników Rytmiki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.