Główne menu

LogowanieLogowanie

Strona główna Aktualności Maria Wieman (1911 – 1993)
Maria Wieman (1911 – 1993) PDF Drukuj
Sekcja Aktualności
Wpisany przez admin   
sobota, 18 lipca 2015 16:05

 

Maria Wieman (1911 – 1993)

najwybitniejszy w Polsce autorytet w dziedzinie wychowania muzycznego dzieci w wieku przedszkolnym

wiemanm

Całym swoim życiem, swoją przeszło 60-cioletnią działalnością pedagogiczną i artystyczną reprezentowała to co dobre, mądre, piękne i godne naśladowania. Była życzliwą przyjaciółką i opiekunką wszystkich, którzy zajmowali się wychowaniem muzycznym dzieci.

 

Początki działalności zawodowej Marii Wieman sięgają 1930 roku, kiedy to, jako absolwentka Szkoły Rytmiki i Tańca Artystycznego Janiny Mieczyńskiej rozpoczęła pracę w Seminarium dla Wychowawczyń Przedszkoli w Warszawie. Od tej chwili uczyła już nieprzerwanie zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych.

 

Opracowywała podręczniki, śpiewniki, pisała artykuły, przygotowywała filmy oświatowe i płyty. Uczestniczyła w polskich i międzynarodowych kongresach i kursach dotyczących wychowania muzycznego. Jej ulubionym zajęciem, w które angażowała cały swój talent i serce, były lekcje rytmiki w przedszkolu.

 

Wprowadzała dzieci w świat muzyki za pomocą najrozmaitszych zabaw, gier i ćwiczeń własnego pomysłu, wykorzystując przy tym wszelkie formy aktywności – śpiew, ruch, grę na instrumentach, elementy twórcze. Podkreślała jednak wielokrotnie, że…”umuzykalnienie nie jest celem samym w sobie, stanowi ono przyczynek do wychowania, rozwoju ogólnego dziecka, jego ciała, umysłu i psychiki: śpiewanie piosenek nie tylko rozwija głos i muzykalność ale także kształci prawidłową wymowę, wzbogaca słownictwo, rozszerza wiedzę dziecka o świecie; poprzez opowieści ruchowe i taniec dziecko wyzwala swą energię, przejawia radość życia; udział w orkiestrze perkusyjnej wyostrza uwagę, zwiększa spostrzegawczość, usprawnia ręce; wspólny śpiew, taniec, gra w orkiestrze kształcą wzajemną więź, odpowiedzialność i koleżeńskość”.

 

Nigdy nie rezygnowała z zajęć, które, choć sprawiały wiele kłopotów organizacyjnych i dyscyplinarnych, to jednak były ważne i pożyteczne dla dzieci (na przykład: zbiorowe granie na instrumentach perkusyjnych). Nauczycielki współpracujące z Panią Marią wspominają ją dzisiaj tymi słowami: „Najważniejsze dla Niej było dobro dziecka” – i w tej prostej prawdzie tkwi tajemnica niezwykłych osiągnięć Marii Wieman jako pedagoga i wychowawcy.

Zaszczepiała młodszym koleżankom miłość do pracy z dziećmi, dzieliła się swoją energią, entuzjazmem, pomysłami i otwarciem na  n o w e . Dla niej dziecko było „ósmym cudem świata”. Powtarzała zawsze: „Najlepsi powinni uczyć Najmłodszych”!

Równie ważną dziedziną życia była dla Pani Marii praca na antenie Polskiego Radia. Przez 27 lat prowadziła jedyny w swoim rodzaju korowód taneczny, w którym w wieku przedszkolnym, przy głośnikach radiowych, tańczyli kolejno dziadkowie, rodzice i wnuki. Jako popularyzatorka muzyki i rytmiki wśród dzieci Maria Wieman stała się na pół wieku instytucją. Audycje stały się przedmiotem prac dyplomowych i magisterskich. Przyniosły Pani Marii największą sławę i popularność.

 

Przez przeszło 20 lat prowadziła również lekcje rytmiki w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie eksperymentując i wypracowując
swój styl rozwijania twórczego potencjału człowieka, kształcąc przy tym całą plejadę późniejszych gwiazd polskiego teatru i filmu.

Maria Wieman była laureatką wielu krajowych i zagranicznych nagród i wyróżnień, oprócz „Prix Japan” otrzymała nagrodę im. A. Jurzykowskiego w Nowym Jorku, Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Mikrofon, Złotą Odznakę ISME, Odznakę TPD –„Przyjaciel Dziecka” i inne.

opracowała Teresa Nowak, 2015

 

Zobacz także:

 
O audycjach radiowych MARII WIEMAN - Katarzyna Forecka-Waśko

DŹWIĘK I RUCH - rekonstrukcja zajęć Marii Wieman

 

Maria Wieman - wspomnienie /EJ - 2010/

MARZENIE MARII WIEMAN - Komu zawdzięczamy SPIMR?

 

/ej/


Poprawiony: poniedziałek, 20 lipca 2015 23:28
 
Copyright © 2020 Stowarzyszenie Pedagogów i Miłośników Rytmiki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.